skip to main content
Parent Portal LoginRegister for Parent PortalTip - How To View GradesParent Resource CenterTransact.comDual Enrollment InfoVal/Sal InformationAdult Literacy BrochureLeadership Strategy CardsLeadership Strategy Cards (Spanish)Lockdown Drill Letter to ParentsDDS Cert. of School EnrollmentStudent Information SheetTranscript Request Form 2017-18 Student Handbook2018-19 Supply ListBell ScheduleTitle I Plan 2015-16School-Parent CompactSchool-Parent Compact (Spanish)Parent Involvement PolicyParent Involvement Policy (Spanish)ASHS Parent SurveyASHS Parent Survey (Spanish)Parent Right To KnowParent Right To Know (Spanish)Fraud Waste and AbuseCode of EthicsSumter Federal Programs Complaint ProceduresMoral TurpitudeComprehensive Needs AssessmentSchool Improvement PlanEOC 9th Grade LiteratureEOC American Literature2016-17 Registration Form2018-19 Course GuideABE Student LoginMathematicsSocial StudiesProgram for Exceptional Children ScienceELAWhat is CTAE?CTAE PathwaysDECANon-DiscriminationGeorgia ACTEPrincipal's CornerCalendarLatest NewsSchool StaffMedia CenterMission StatementClubs & OrganizationsCounselingMarch 2 SuccessSAT Question of the DayMath.com GA Career Information CenterFlocabularyE2020 LoginEnd of Course TestsGA Dept of EducationGaFutures.orgDual Enrollment LoginGALILEOJobs For TeensEconomic Milestone ReviewACT Study LinksSAT Study LinksASVAB Study LinksUSA Test PrepSportsGHSAABE For TeachersInfinite Campus Staff LoginTeacher Keys LoginStaff GmailGA Milestones EOC Assessment Guides2018-19 SCS Dress Code2018-19 System CalendarCell Phone PolicyBreakfast MenuCycle I Lunch MenuCycle II Lunch MenuCycle III Lunch MenuCycle Weeks

Hadley, Kimothy Principal
Dutcher, Marnie Assistant Principal
Vickery, Todd Assistant Principal
Gilman, Donald CTAE Director
Price, Coleman Athletic Director

Amaro, Jesus ESOL/Teacher
Arshi, Afrose Science
Arunkumar, Bangalore Science
Baisden-Mitchell, Barbara CTAE -- Healthcare - Pharmacy
Ballarapu, Isaac Mathematics
Belcher, Annita English
Blantz, Michelle Special Programs -- coteacher, math and science
Blue, Paul Mathematics
Caldwell-Johnson, Sekemia CTAE -- Early Childhood
Cook, LTC David JROTC
Cooper, Kimberly English
Cummings, Phoenecia Mathematics
Dasharath, Rachacha Mathematics
DeMott, Cynthia English/Department Chair
Dowdey, Carolyn Special Programs - ELA
Duke, Chad Foreign Language -- Spanish
Farr, Paul SGTC -- Advanced Criminal Justice
Forehand, Jill English
Green, Alicia CTAE Chair -- Marketing
Green, Nancy CTAE -- Culinary Arts
Gross, Brandon CTAE -- AG
Hadley, Kimothy Principal
Harris, Sherri Health/P.E.
Harvey, Pamela CTAE -- Business
Heath, Lynn Social Studies
Herring, Andrew Science
Hoffpauir, Michael CRA/Teacher/Boys Basketball Coach
Holloway, Elizabeth Special Programs
Howell, Seth JROTC
Hughes, Debra Fine Arts
Ingram, Shaquita CTAE -- Healthcare
James, Andrea Foreign Language
Jimenez, Felix
Johnson, Cynthia Englis
Kinnamon, Karen English
Kinnamon, Lee Social Studies
Long, Leslie Social Studies
Lundy, Phyllis Mathematics - Co-Teacher
Mathis, Marigo Special Education
Merritt, Kim Counselor
Mitchell, Uvonda Academic Coach
Mohl, Frederick CTAE -- Automotive
Morris-Rankine, Ethel CTAE -- Technology
Ndaayezwi, David Mathematics Teacher
Oliver, Richard P.E.
Oyeniya, Joseph Science/ Instructor
Parker, Calandra Social Studies Chair
Prater, Thomas Social Studies
Price, Kristan CTAE -- Business and Journalism
Rajan, Pushpa Science department Chair
Rechtorovic, Jon CRA
Robinson, Tiffany Science
Rolle, Ariel SGTC -- Nail Tech
Ross, Linda Social Studies
Saritha, Sheryl Special Education
Sims, Kamecha Mathematics
Tarrer, Kyna Special Programs -- Social Studies
Taylor, Beatrice
Thomas, Keith Chorus
Tumlin, Christopher Media Specialist
Walton, Veronica Mathematics
Williams,  LeTitia Fine Art/teacher
Wilson, Tracy Special Programs Chair
Wolcott, Sandra Counselor
Woodman, Shanicka

Brooks, Sekeithia Title I Paraprofessional
Brown, Eric School Improvement Paraprofessional
Davis, Irma Registrar
Farr, Paul SGTC -- Advanced Criminal Justice
Galloway, Sonya Paraprofessional
Garry, Christina
Green, Lashana Attendance Clerk
Harris, Jennifer Paraprofessional
Harvey, Latonya Administrative Assistant
Hollis, Deputy Stephine SRO
Holloway, Barbara Paraprofessional
Jackson, Xavier SGTC -- Barbering
Mercer, Kentrell Paraprofessional
Merritt, Kim Counselor
Mitchell, Uvonda Academic Coach
Phillips , Christie SGTC -- Nurse Aide
Robinson-English, Andrea Administrative Assistant
Rolle, Ariel SGTC -- Nail Tech
Rutherford, Eric Paraprofessional
Sales, Gloria Paraprofessional
Sumner, Amanda Administrative Assistant
Thomas, Felecia Nutriton Manager
Williams, Amy Bookkeeper
Willis , Kerrie SGTC -- Culinary Arts
Wolcott, Sandra Counselor

Bryant, Joyce Cafeteria
Carter, Michael Custodian
Dowdell, Phyllis Cafeteria
Foster, Glenda Cafeteria
Harvey, Latoya Cafeteria
Hayes, Jeffery Custodian
Hightower, Carolyn Cafeteria
Lewis, Clerence Custodian
McCoy, Betty Cafeteria
Nelson, Kimbly Cafeteria
Pitts, Teresa Cafeteria
Poole, Brenda Cafeteria
Slaton, Devita Custodian
Smith, Ann Custodian
Waters, Geneva Custodian